Kontakty na krizové linky, odkazy, psychoterapie

 

Sdílíme s vámi kontakty, které můžete využít pro krizovou pomoc nebo pokud se potřebujete poradit či dovzdělat v oblasti duševního zdraví a prevence.

Pro rodiče a pedagogy: Linka pro rodinu a školu 116 000

Pro děti a dospívající: Linka bezpečí 116 111

Podrobnější kontakty: https://praha.eu/w/krizove_linky_3255026

https://linkaztracenedite.cz/

 

Všech pět pohromadě

https://vsechpetpohromade.cz/

Vzdělávací program NUDZ zaměřený na duševní gramotnost a sociálně emoční učení.
Materiály pro rodiče, více pak pod Materiály a vzdělávání: https://dzda.cz/materialy-pro-rodice/

 

Projekt Opatruj se

www.opatruj.se

Webové stránky opatruj.se odborně zaštiťuje Národní ústav duševního zdraví České republiky ve spolupráci s dalšími národními a mezinárodními organizacemi. Obsah webových stránek byl vytvořen na základě vědecké evidence, to znamená, že se zde nachází pouze spolehlivé a vědecky ověřené informace. Témata: Testy, úzkost, deprese, návykové látky, sebepoškozování, sebevražedné myšlenky aj.

https://www.opatruj.se/pece-o-sebe - doporučení pro získání a udržení duševní pohody

https://www.opatruj.se/prvni-pomoc - kontakty na krizové linky a další odbornou pomoc

 

Nevypusť duši

https://nevypustdusi.cz/

Nezisková organizace zabývající se osvětou v oblasti duševního zdraví: „Pořádáme workshopy pro středoškoláky, učitele, firmy a veřejnost po celé ČR, angažujeme se v Reformě péče o duševní zdraví, zastupujeme uživatele péče v Radě vlády pro duševní zdraví, spolupracujeme s odborníky i lidmi se zkušeností s duševním onemocněním a dalšími neziskovými organizacemi, jako jsou například Skaut, Green Doors, Práh či Anabell.“

https://nevypustdusi.cz/infografika/ - infografiky zaměřené na podporu duševního zdraví (rady a doporučení v oblasti psychohygieny, pro pomoc blízkému, dítěti, pro učitele atd.)

https://nevypustdusi.cz/kde-hledat-pomoc/vyhledávač odborné pomoci

 

Centrum Locika

https://www.centrumlocika.cz/

Centrum Locika je organizace, která pomáhá dětem a jejich rodičům žít život bez násilí a posilovat zdravé vztahy v rodině. Vytvořili proto „sérii podpůrných článků, návodů a informací, jak zvládnout karanténu s dětmi, jak je podpořit, jak opečovat i sám sebe, jak naložit s vlastním strachem a úzkostí.“

 

Školská prevence MHMP

https://www.praha. eu/

Webová schránka, kde najdete různé informace, materiály a odkazy pro děti, rodiče i pedagogy k tématům prevence, včetně oblasti duševního zdraví, těžkých témat ve třídě a kontaktů na krizové linky apod..

 

Aplikace Nepanikař

https://nepanikar.eu/

Naleznete v obchodě Google Play (zdarma ke stažení). Mobilní aplikace slouží jako nástroj svépomoci, zejména během nepříjemných psychických stavů. Je vhodná pro dospělé a adolescenty, kteří jsou zvyklí zacházet s tzv. chytrým mobilním telefonem. Více informací naleznete zde na odkazu níže. Aplikace je zcela zdarma. Ke stažení je jak pro Android, tak pro Apple.

 

Další vyhledávač odborné pomoci

https://www.terapie.cz/ - Webové stránky, které mají usnadňovat lidem najít terapeuta. Najdete zde informace, jak si terapeuta vybrat a dále je zde databáze zapojených terapeutů (aktuálně asi 60 kontaktů) – s informacemi ohledně lokality, zaměření, ceny atd. Pro lidi s minimálními příjmy, seniory a pracovníky v první linii (včetně učitelů) nabízejí možnost terapie zdarma: https://www.terapie.cz/hlavunadvodou

https://www.terapeutickalinka.cz/ - Sluchátko (navazuje na projekt Anténa, která pomáhala během karantény). Bezplatná anonymní telefonní terapeutická linka, která nabízí podporu pro jednotlivce z řad široké veřejnosti.

https://www.poradna-vigvam.cz - nezisková organizace, ve které pomáhají vyrovnat se s úmrtím blízkého člověka; nabízejí mimo jiné bezplatné služby pro rodiny, podpůrné skupiny pro děti a konzultace pro pedagogy.

 

Příspěvek VZP

VZP spustila projekt na zvýšení dostupnosti psychosociální péče pro své pojištěnce, platí pouze pro pojištěnce VZP starší 18 let. Bližší informace, jak příspěvek získat – https://www.terapie.cz/prispevek-na-terapii

 

Pro další kontakty kontaktujte přímo metodiky prevence na PPP pro Prahu 5.


 


Tvorba www stránek zdarma Webnode