Podpora duševního zdraví, psychoterapeutická péče – kontakty

 

V současné době vznikají některé projekty a webové stránky, které se zabývají tématy duševního zdraví. Užitečné informace tam mohou naleznout dospívající a dospělí pro sebe a svoji duševní pohodu a také rodiče pro podporu svých dětí. Zároveň obsahují sekci kontakty/pomoc se seznamem a popisem poskytovaných služeb.

 

www.opatruj.se

Webové stránky opatruj.se odborně zaštiťuje Národní ústav duševního zdraví České republiky ve spolupráci s dalšími národními a mezinárodními organizacemi (viz loga organizací níže). Obsah webových stránek byl vytvořen na základě vědecké evidence, to znamená, že se zde nachází pouze spolehlivé a vědecky ověřené informace.

https://www.opatruj.se/pece-o-sebe - doporučení pro získání a udržení duševní pohody

https://www.opatruj.se/prvni-pomoc - kontakty na krizové linky a další odbornou pomoc (včetně „Kontaktů pro případ, že je dítě ohroženo potížemi v oblasti duševního zdraví“)

 

https://nevypustdusi.cz/

Nezisková organizace zabývající se osvětou v oblasti duševního zdraví: „Pořádáme workshopy pro středoškoláky, učitele, firmy a veřejnost po celé ČR, angažujeme se v Reformě péče o duševní zdraví, zastupujeme uživatele péče v Radě vlády pro duševní zdraví, spolupracujeme s odborníky i lidmi se zkušeností s duševním onemocněním a dalšími neziskovými organizacemi, jako jsou například Skaut, Green Doors, Práh či Anabell.“

https://nevypustdusi.cz/infografika/ - infografiky zaměřené na podporu duševního zdraví (rady a doporučení v oblasti psychohygieny, pro pomoc blízkému, dítěti, pro učitele atd.)

https://nevypustdusi.cz/kde-hledat-pomoc/ - seznam sociálně-zdravotních služeb pro podporu lidí s duševními obtížemi, asi nejpodrobnější seznam všech kontaktů na linky důvěry, krizová centra, poskytovatele psychoterapie, služeb pro děti a dospívající atd. (s podrobnými informacemi – kontakt, cílová skupiny, problematika atd.):

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Yyg6eYTvHv_T02Qq2CHO0mSbQhTfYM4iBvkM_uYHzhI/edit?usp=sharing

 

Velmi hezké materiály a doporučení také naleznete na stránkách: https://centrumlocika.cz/main-menu/koronavirus

Centrum Locika je organizace, která pomáhá dětem a jejich rodičům žít život bez násilí a posilovat zdravé vztahy v rodině. Vytvořili proto „sérii podpůrných článků, návodů a informací, jak zvládnout karanténu s dětmi, jak je podpořit, jak opečovat i sám sebe, jak naložit s vlastním strachem a úzkostí.“

 

Galerie školské prevence

Nově vytvbořený odkaz, webová schránka. V jednotlivých sekcích najdete různé informace, materiály a odkazy pro děti, rodiče i pedagogy k tématům prevence se zaměřením na současnou situaci. Včetně oblasti duševního zdraví, těžkých témat ve třídě a opět kontaktů na krizové linky atd.

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/odbory/odbor_socialnich_veci/primarni_prevence_rizikoveho_chovani/galerie_skolske_prevence/index.html

 

Aplikace Nepanikař

https://nepanikar.eu/

Naleznete v obchodě Google Play (zdarma ke stažení). Mobilní aplikace slouží jako nástroj svépomoci, zejména během nepříjemných psychických stavů. Je vhodná pro dospělé a adolescenty, kteří jsou zvyklí zacházet s tzv. chytrým mobilním telefonem. Více informací naleznete zde na odkazu níže. Aplikace je zcela zdarma. Ke stažení je jak pro Android, tak pro Apple.

 

 

Z uvedených přehledů jsme vybrali několik zajímavých projektů a služeb zaměřených na psychoterapeutickou péči a další podporu (krizové linky viz seznamy kontaktů výše nebo v odkazu krizová intervence):

https://www.terapie.cz/ - Webové stránky, které mají usnadňovat lidem najít terapeuta. Za projektem stojí organizace Dělám co můžu. Najdete zde informace, jak si terapeuta vybrat a dále je zde databáze zapojených terapeutů (aktuálně asi 60 kontaktů) – s informacemi ohledně lokality, zaměření, ceny atd. Pro lidi s minimálními příjmy, seniory a pracovníky v první linii (včetně učitelů) nabízejí možnost terapie zdarma: https://www.terapie.cz/hlavunadvodou

https://www.terapeutickalinka.cz/ - Sluchátko (navazuje na projekt Anténa, která pomáhala během karantény). Bezplatná anonymní telefonní terapeutická linka, která nabízí podporu pro jednotlivce z řad široké veřejnosti.

Rozsah služby linky je: 1-3 anonymní hodinové konzultace na lince zdarma (klient platí pouze sazbu běžného hovoru svému operátorovi) a zájemcům o terapii vyhledání vhodné následné péče (terapie skupinové, individuální, párové atd.) dle dohody již placené nebo ne.

https://terap.ionabídka online terapie, opět databáze zapojených terapeutů (cena 600-900 Kč/50 min).

https://vizdom.cz/praha8/ - Tým včasné intervence Praha 8, specializují se na včasnou pomoc a podporu lidem se začínajícími psychickými obtížemi. Nejdříve telefonická konzultace ohledně prožívaných obtíží, následně domluva schůzky na místě, které bude klientovi vyhovovat, dále pravidelné potkávání dle domluveného plánu.

www.detstvibeznasili.cz – platforma, kterou spustilo Centrum Locika v září 2020. Nabízí okamžitou pomoc pro děti ohrožené násilím. Je možná konzultace pro děti, rodiče i odborníky a také osobní konzultace na Praze 7, Holešovicích.

https://www.poradna-vigvam.cz - nezisková organizace, ve které pomáhají vyrovnat se s úmrtím blízkého člověka; nabízejí mimo jiné bezplatné služby pro rodiny, podpůrné skupiny pro děti a konzultace pro pedagogy.

 

Pozn.: VZP spustila projekt na zvýšení dostupnosti psychosociální péče pro své pojištěnce, platí pouze pro pojištěnce VZP starší 18 let. Bližší informace, jak příspěvek získat – https://www.terapie.cz/prispevek-na-terapii

 

 

V případě potřeby můžete využít telefonické spojení na metodiky prevence PPP pro P5:

734 300 140 (Ondřej Mýtina), 735 379 422 (Lucie Matějovská) ve všední dny 8.00 - 16.30.