Co dělat v době covidové aneb pro rodiče o koronaviru

24.03.2020 08:00

Jak se z toho nezbláznit

Jak o tom mluvit s dětmi

Kam se mohu obrátit, když budu potřebovat

 

PSYCHOHYGIENA NEJEN PRO RODIČE

udržujte si režim dne

dávkujte si informace

buďte v kontaktu s lidmi

hýbejte se

zůstaňte v přítomnosti

odměňte se

neztrácejte humor

 

První pomoc při úzkosti v nouzovém stavu naleznete
https://nevypustdusi.cz/2020/03/18/prvni-pomoc-pri-uzkosti-v-nouzovem-stavu/

 

 

JAK O KORONAVIRU MLUVIT S DĚTMI?  

CO DĚLAT DOMA S DĚTMI?

CO POMÁHÁ? 

Stručně:

  1. Zklidněte se sami a udělejte si přípravu.
  2. Podpořte pocit bezpečí, buďte emoční oporou.
  3. Zjistěte, co dítě ví a jaké používá zdroje informací.
  4. Identifikujte obavy dítěte.
  5. Vysvětlujte a komunikujte s dítětem. Přiměřeně informujte o základních faktech a možnostech ochrany.
    Limitujte mediální zátěž.
  6. Vytvořte si plán.
  7. Zaměřte se na aktivitu.
  8. Udržujte sociální kontakty s druhými.
  9. Nezapomínejte na tělesný pohyb.
  10. Buďte sami dobrým příkladem.
  1. Zorganizujte se a zklidněte před rozhovorem nejprve sami sebe. Sepište si, o čem se budete s dítětem bavit.
    Před rozhovorem s dítětem se sami zklidněte, připravte si hlavní body, na co se budete ptát a jaké informace chcete předat. Mějte na paměti, že děti čtou naše emoce a podle toho, jak před nimi vystupujeme, si budou naše informace vysvětlovat. Dítě je naším zrcadlem, proto je velmi důležité, aby z nás cítilo klid a bezpečí. Proto si hlídejte i svoji nonverbální komunikaci. Nemluvte nad hlavami dětí o vážných věcech dospělých, děti to často citlivě vnímají, i když to nemusí dát najevo. Tím, že si sepíšete hlavní body, získáte sami stabilitu, nadhled a strukturu a vyvarujete se nežádoucích emocí, které by dítě mohly vylekat. Zároveň na nic nezapomenete.
  2. Zvyšte jeho pocit bezpečí. Ujistěte ho, že se nemusí bát.
    Obejměte dítě. Řekněte mu, že ho máte rád/ráda. Vysvětlete mu, že se nemusí bát, že je v bezpečí. Sami se nenechte vystrašit a nestrašte dítě. Zaměřte se na pozitivní pocity, udržujte pozitivní náladu. Když vidí dítě stabilního rodiče, také bude stabilní.
  3. Zjišťujte, co o koronaviru dítě již ví a na co se chce zeptat.
    Ptejte se dětí. Zeptejte se, co jim o koronaviru říkali ve škole, o čem se baví s kamarády, kde získávají informace. Vyvracejte poplašné zprávy, fámy a dezinformace. Dejte dítěti prostor na jeho vlastní otázky.
  4. Zmapujte strachy a nejistoty dítěte.
    Kromě toho, co si o koronaviru myslí, zjistěte, jaké jsou jeho pocity, z čeho má obavy a strach. Vysvětlete mu, že to, co se děje (jako třeba zavřená škola, omezení akcí, karanténa) je součást prevence. Je to z důvodu, aby lidé hromadně a najednou neonemocněli a aby byla nemoc pod kontrolou. Vysvětlete, že se takto lidé společně brání. Ujistěte dítě, že samo není v ohrožení života, že není rizikovou skupinou.
  5. Vysvětlujte dítěti základní fakta, např. co to koronavirus je a jak se můžeme chránit. Ochraňte děti před nadměrným vlivem médií.
    Pro rozhovor a odpovědi na dotazy dětí pečlivě volte zdroje informací. Nenechte se ovládat bulvárem nebo konspiračními weby. Weby ministerstva školství a ministerstva zdravotnictví poskytují informace, které jsou ověřené a aktualizované. Dle věku dítěte volte vhodná slova, nedramatizujte, řekněte, že se jedná o nové onemocnění, na které se hledá lék, a že už známe postupy, jak snížíme možnost nákazy. Buďte názorní. Zdůrazněte, že je důležité dodržovat hygienu, dobře a často si mýt ruce, nesahat si do úst, do očí a do nosu. Že je to základ, jak snížit riziko nákazy. Natrénujte si znovu s dítětem mytí rukou. Buďte sami dětem příkladem, jak se odpovědně chovat. Dodržujte přísun vitamínů, mějte dostatek spánku, udržujte si dobrou náladu – přispějete tím k posílení imunity i psychické odolnosti
  6. Vytvořte si časový harmonogram dne i týdenní plán.
    Pomůže to dítěti i vám samotným. Vysvětlete dítěti, že nejde jen o nově nabyté volno, ale i o plnění povinností. Můžete dítěti naplánovat čas pro hry, společnou komunikaci, pomoc v domácnosti i učení a psaní úkolů. Dítě nepřetěžujte, ale strukturování času je důležité pro stabilitu psychickou.  
  7. Zaměřte se na aktivní trávení času.
    Vysvětlete dítěti, že i vy máte nějaká omezení, jako například, že musíte pracovat. Zároveň i dítě může plnit školní povinnosti z domova. Komunikujte v této oblasti se školou. Dávejte pozor, aby dítě netrávilo dlouhé hodiny u televize či s mobilním telefonem. Aktivní činnost pomáhá překonávat zátěž. Střídejte v plánu odpočinek s aktivitou. Pokud jste v práci a dítě je doma samo, udržujte s ním pravidelný telefonický kontakt.
  8. Udržujte sociální kontakt dětí a komunikaci s rodinou a kamarády.
    Podporujte kontakt členů rodiny (osobní v případě sdílení společní domácnosti, jinak pomocí IT). Nechte děti, ať si s kamarády zavolají a sdělí si své pocity, přes Skype či skupiny na sociálních sítích apod.
  9. Nezapomeňte, že pohyb je důležitý.
    Proto choďte s dětmi ven nebo s nimi cvičte doma, nechte je vybít přebytečnou energii. Střídejte relaxaci a přiměřenou zátěž, posilujte tělo i mysl.
  10. Buďte dětem v odpovědném chování sami příkladem.
    Může jít o hygienu, podporu dobrých vztahů v rodině i projevy solidarity a pomoci druhým.     
  11. Naučte děti omezovat šíření bakterií.
    Nosit roušku, mýt si ruce, držet se dál od nemocných lidí a rizikových skupin. Naučte děti používat dezinfekci.

Upraveno dle PhDr. Štěpán Vymětal, Ph.D. Psychologické pracoviště OBP MV ČR

 

Doporučujeme práci s ilustrovanou brožurkou MVČR Ahoj, já jsem Corona!

https://www.mvcr.cz/clanek/jak-mluvit-s-detmi-o-koronaviru-nabizime-reseni.aspx

 

Materiál Centra Locika zpřehledňuje, jak se u dětí projevuje strach, obavy a úzkost a jak na ně reagovat.

doporučujeme viz

https://centrumlocika.cz/main-menu/koronavirus

 

 

UČENÍ

 

Přestože má většina dětí zadané úkoly a práci z jednotlivých předmětů od učitelů, liší se míra ochoty, s jakou děti k zadaným úkolům přistupují. Rovněž možnosti podpory pedagogů jsou různé.

Pojďme jim pomoci. Jsme v tom společně.

 

Co mohu dělat, pokud si jako rodič nevím s výukou rady?

  • Vznikají výuková videa, vysvětlující novou látku, i možnosti, jak s dětmi látku procvičovat on line, mnoho nakladatelství a společností zdarma zpřístupnilo své učebnice a výukové interaktivní programy. Jejich přehled a konkrétní odkazy naleznete: https://prevenceppp5.webnode.cz/news/typy-pro-vyuku/
  • Internetová výuka v malých skupinách svépomocí rodičů prostřednictvím Skype, WhatsApp a dalších on line aplikací. Oslovte rodiče spolužáků, kterým důvěřujete, v on line výuce se střídejte. Utvořte komunitu, podporujte se navzájem!
  • Internetová výuka a volnočasové aktivity v malých skupinách prostřednictvím on-line vzdělávání (dobrovolníci, případně placené služby) např. 

    https://pomahameonline.cz/ dobrovolnický projekt doučování pomocí 20-30min konzultací prostřednictvím aplikace Zoom,  dále Český červený kříž - přímo přihlásit dítě a podrobné informace naleznete na: https://sites.google.com/view/dobrovolnik-covid19/   Proxima Sociale - děti, které s někým z Proximy již byly v kontaktu, se mohou spojit se svým Proximákem či Proximačkou, jinak je kontaktni osoba Bára Hurtišová - hurtisova@proximasociale.cz https://www.proximasociale.cz/proxima-sociale/aktuality/i-my-pomahame-obratte-se-na-nas/   Kurz češtiny na dálku pro děti s odlišným mateřským jazykem v termínu 7.4. - 28.5., který pořádá META o. p. s. https://www.meta-ops.cz/aktuality/v-dubnu-otevirame-novy-online-kurz-cestiny-pro-deti dále viz https://prevenceppp5.webnode.cz/news/typy-pro-vyuku/

  • Podpořte sociální vazby dětí (najděte přes Skype atp. kamarády dětí, děti jsou schopny si hrát společně, ač každé samo v pokoji, i děti jsou izolované, jejich pohyb na internetu však monitorujte, podporujte pouze důvěryhodné kontakty).
  • V případěpotřeby lze též využít možností organizací jako např. program Streetwork online - https://www.jdidoklubu.cz/ <https://www.jdidoklubu.cz/> - cílová skupina - děti a mládež od 11 do 18 let - mohou zde najít užitečné informace a mohou chatovat s pracovníky projektu. Projekt vede Česká asociace pro streetwork
  • Společně strávený čas se pokuste proměnit v příležitost

Doporučení, jak zvládat domácí učení (převzato z doporučení DYScentra):

  • JISTOTY V NEJISTOTĚ. Obecně platí, že ocitneme-li se v neznámé a náročné situaci, čím více nalezneme momentů, které jsou stálé a nemění se, tím lépe. Zkusme si stanovit přesný čas samostudia, používejme pomůcky, studijní materiály, které známe, u kterých víme, jak s nimi pracovat.
  • MÉNĚ JE OPRAVDU VÍCE. Jestli je učení mnoho a nevíme, čím začít, vybírejme nejprve takové úkoly, u nichž jsme si jisti, že je zvládneme. I když uděláme jen něco, je to lepší než nic! Ale vždy bychom měli dodržet zásadu, že dojdeme k nějakému logickému závěru (úkol nebo jeho část dokončíme).
  • KDYŽ SE NÁM DO UČENÍ NECHCE. Vyberme si úkol, který dobře známe, který se nám už někdy v minulosti podařil (nebo něco podobného). Když budeme vědět, že práci zvládneme, snáze se namotivujeme do ní pustit. Teprve postupně a po částech přidávejme další úlohy.
  • A HLAVNĚ – když nestihneme vše, není to tragédie. Zdraví je přednější a zbytečný stres ho může jen oslabit. Děti sice potřebují zachovat studijní návyky, ale učení má být zábava, ne každodenní zlo.

Inspiraci můžete najít na webu MHMP a PPP P10   https://www.spoludoma.cz/

Přesto můžete mít pocit, že nic nefunguje. Stres ze snahy učit své dítě může vést k hádkám, nevoli nebo, zvítězí-li děti, ke špatnému svědomí rodičů. Nejste na to však sami! Žádný Váš dotaz není nevhodný, žádná Vaše obava není nesmyslná. Je prostor pro konzultace a podporu, případně rady, jak společné učení i trávení celých dní v jednom bytě zvládnout.

 

KONTAKTY NA KRIZOVÉ LINKY, ON-LINE KONZULTACE A PODPORA V AKTUÁLNÍ SITUACI

 

Linky a chaty pro žáky

Linka bezpečí – 116 111

https://www.linkabezpeci.cz/sluzby/chatuj-s-nami/

Dětské krizové centrum – 241 484 149

nebo 777 715 215; elinka.internetporadna.cz

777 249 002 - Proxima Sociale krizová pomoc
777 161 138, 775 859 274, 775 859 278 - Psychologická linka Praha 6 (Prevcentrum + Focus Praha), PO - PÁ 8:30 - 18:00, nebo mail ambulance@prevcentrum.cz, psychicka.pomoc@focus-praha.cz

Linky a chaty pro rodiče

Linka Života za zdí - tel. 774 334 539 (17-23h, peer pomoc v nouzového stavu)

Pražská linka důvěry 222 580 697 - nonstop telefonická krizová pomoc

Podpora rodičů i žáků samotných

Linka pro rodinu a školu – 116 000; https://linkaztracenedite.cz/chat

Rodičovská linka – 606 021 021

https://www.rodicovskalinka.cz/sluzby/chatuj-s-nami/

777 161 138, 775 859 274, 775 859 278 - Psychologická linka Praha 6 (Prevcentrum + Focus Praha), PO - PÁ 8:30 - 18:00, nebo mail ambulance@prevcentrum.cz, psychicka.pomoc@focus-praha.cz

777 800 983 – krizová linka Centrum duševního zdraví Podskalí (Fokus Praha), po – pá 8:00 – 18:00, nebo mail krize@fokus-praha.cz

Linka pro seniory

800 157 157 Senior telefon Života 90, nonstop (i pro pomoc v aktuální situaci, např. možné volat o pomoc s nákupy, vyzvednutím léků atp.)

800 160 166 Praha – senior linka (zajistí nákupy, léky, venčení psů)

 

Online krizové konzultace a podpora zdarma v aktuální situaci:

https://www.delamcomuzu.cz/ - psychologické online konzultace zdarma

https://psychoterapie.cz/ psychoterapeutická linka pro ty, které trápí karanténa, od ČAP (zkušení psychoterapeuté)

https://www.proximasociale.cz/proxima-sociale/aktuality/i-my-pomahame-obratte-se-na-nas/ online poradenství a podpora pro děti (je na sociálních sítích)

https://terap.io/

https://nadoslech.cz  Podpůrné video-setkávání v době koronaviru

 

Popis první pomoci při úzkosti v nouzovém stavu naleznete
https://nevypustdusi.cz/2020/03/18/prvni-pomoc-pri-uzkosti-v-nouzovem-stavu/

 

Další kontakty na krizovélinky můžete najít https://www.facebook.com/notes/nevypus%C5%A5-du%C5%A1i/slu%C5%BEby-pro-u%C5%BEivatele-psychiatrick%C3%A9-a-psychologick%C3%A9-p%C3%A9%C4%8De-v-nouzov%C3%A9m-stavu/2701582056795045/

 

Občanské a sociální poradenství, situace dluhové pasti

241 770 232 nebo poradna@proximasociale.cz - občanská poradna

grant pro rodiny s dětmi, kterým nyní významnou měrou klesly příjmy a mají kvůli tomu potíže s úhradou nájmu nebo splátkou hypotéky: https://www.nadacejt.cz/data/upload/Podminky_grantu_pro_rodiny_s_detmi.pdf
dluhová help linka Člověka v tísni
pro pomoc lidem, kteří se dostávají do dluhové, finanční a existenční tísně: 774 392 950, po - pá 8-18 hod.

 

leták pro rodiče ke stažení zdeProrodiče_o_koronaviru_PPP_P5_veřejné3.docx (812554)